Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Endoskopie trávicího traktu

Při tomto vyšetření bude pro vyšetření Vašeho trávicího traktu použita flexibilní kamera zvaná endoskop. Tato pružná hadička s optickým vláknem se zavede ústy do žaludku (gastroskopie) nebo přes konečník (kolonoskopie). V obou případech Vám bude předem nabídnuto sedativum.

Lékař Vám také může doporučit kapslovou endoskopii tenkého střeva. Jedná se o polknutí malé kapsle o velikosti malé pilulky, v níž je zabudovaná flexibilní kamera, světelný zdroj a přenašeč. Kamera pořizuje šest snímků každou sekundu po dobu 8 hodin, přičemž snímky jsou přenášeny do malého záznamníku dat, který máte na zápěstí.

K endoskopickým vyšetřením, která mohou být použita pro diagnostiku NEN, patří:

  • Endoskopie horní části trávicího traktu;
  • Kolonoskopie;
  • Kapslová endoskopie tenkého střeva;
  • Endoskopický ultrazvuk.

Pokud jsou během endoskopického vyšetření nalezeny abnormálně vypadající tkáně, může být při endoskopii odebrán vzorek tkáně pro biopsii. Výsledky mohou potvrdit, zda vzorek obsahuje neuroendokrinní rakovinné buňky.

Bronchoskopie

Bronchoskopické vyšetření lze použít k zobrazení dýchacích cest a diagnostikování onemocnění plic, jako jsou například neuroendokrinní nádory plic. Bronchoskop bude zaveden nosem a přes krk do plic. Tento nástroj je vyroben z pružného materiálu s optickými vlákny, má světelný zdroj a na konci zobrazovací zařízení nebo kameru.

Před vyšetřením bude aplikováno lokální anestetikum ve formě spreje do nosu a krku. Pravděpodobně dostanete i sedativa, která Vám pomohou uvolnit se.

Vyšetření funkcí plic

Vyšetření funkcí plic neboli spirometrie je skupina vyšetření, jimiž se měří, jak dobře Vaše plíce pracují. Součástí těchto vyšetření je zadržování dechu před silným výdechem do měřicího přístroje, aby bylo vidět, jak silně dokážete vydechnout vzduch v krátkém časovém úseku.

Výsledky se využívají k diagnostice určitých druhů plicních onemocnění, jako jsou například neuroendokrinní nádory plic. Rovněž měří závažnost dalších plicních potíží a mohou být využity ke sledování, jak dobře funguje léčba konkrétního onemocnění plic.

Označeno:

NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Jak zjistit více o neuroendokrinních nádorech NEN

Learn about NETs

Získejte informace o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o NEN trávicí trubice, slinivky břišní a plic a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN
Treating NETs

Léčba NEN

Přečtěte si o různých možnostech léčby NEN, včetně operace, radioterapie a farmakologické léčby.

Léčba NEN
FAQs by experts

Otázky a odpovědi

Máte dotazy ohledně NEN? Podívejte se, zda mohou být zodpovězeny některým z našich odborníků.

Otázky a odpovědi

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.