Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Octreoscan

Octreoscan – také známý jako somatostatinová receptorová scintigrafie (SRS) – může být použit ke zjištění určitých neuroendokrinních rakovinných buněk v těle. Vyšetření vyžaduje více snímků, obvykle pořízených během 2 dnů.

Během prvního dne dostanete injekci obsahující velmi malé množství radioaktivní látky ( prekurzor radiofarmaka Indium-(111In) pentetreotid, 111 MBq/ml).

Vyšetření, zvané Octreoscan, používá látku velmi podobnou somatostatinu. Neuroendokrinní buňky s receptory pro somatostatin na povrchu budou přitahovat a vázat stopovací látku.

Téhož dne později bude pořízena první sada snímků, podle nichž se určí oblasti těla, ve kterých se zachytila stopovací látka používaná při vyšetření Octreoscan, což může ukázat, kde se nacházejí konkrétní neuroendokrinní rakovinné buňky. Další scany se obvykle pořizují během příštích 24 až 48 hodin, aby poskytly podrobnější snímky.

Scintigrafie kostí

Scintigrafie kostí je zobrazovací vyšetření, při kterém se používá velmi malé množství radioaktivní látky pro zjištění, zda se NEN rozšířily z jiné části těla do kostí.

Během scintigrafie kostí je obvykle snímáno celé tělo. Pokud výsledky ukazují poškození kostí, jež může být způsobeno nádorovým onemocněním, pak může být zapotřebí provést další vyšetření pro diagnostikování NEN. Ta mohou zahrnovat CT, MR, nebo odběr vzorku pro biopsii.

MIBG scintigrafie

MIBG scintigrafie je další zobrazovací metoda, která může být provedena za účelem nalezení ložiska NEN, ale používá se méně často než octreoscan.

Funguje tak, že dostanete do žíly injekci s látkou zvanou izotop. MIBG scintigrafie je nazvána podle chemické látky‚131-jod-metajodbenzylguanidin, ve zkratce MIBG, na kterou se izotop váže.

Po aplikaci injekce se izotop pohybuje po těle a uchytí se ve všech abnormálních oblastech. O několik hodin nebo dní později je tělo snímáno gamma kamerou a hledají se oblasti, ve kterých se izotop zachytil.

To umožní lékařům identifikovat a velmi přesně určit všechny oblasti anomálií, včetně některých typů NEN.

Pozitronová emisní tomografie (PET)

PET vyšetření je unikátní druh zobrazovací techniky, která umožňuje lékařům vidět, jak ve skutečnosti fungují orgány a tkáně uvnitř Vašeho těla. Při tomto vyšetření se injekcí vstříkne velmi malá dávka radioaktivní látky, tzv. stopovací látky, do žíly v paži.

PET vyšetření umí zjistit a zaznamenat energii vydávanou stopovací látkou v buňkách. Detailní trojrozměrné snímky z PET vyšetření se pak vytvářejí na počítači. PET vyšetření se obvykle provádí v kombinaci s CT, aby se vytvořil obraz o velikosti, umístění a stavu NEN.

Pro zjištění konkrétních typů NEN mohou být při PET vyšetření použity určité typy radioaktivních kontrastních látek:

Označeno:

NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Jak zjistit více o neuroendokrinních nádorech NEN

Learn about NETs

Získejte informace o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o NEN trávicí trubice, slinivky břišní a plic a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN
Treating NETs

Léčba NEN

Přečtěte si o různých možnostech léčby NEN, včetně operace, radioterapie a farmakologické léčby.

Léčba NEN
FAQs by experts

Otázky a odpovědi

Máte dotazy ohledně NEN? Podívejte se, zda mohou být zodpovězeny některým z našich odborníků.

Otázky a odpovědi

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.