Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Krevní testy

Vzorky krve se odebírají pro celou řadu vyšetření. Mezi markery NEN, které mohou být měřeny v krvi, patří:

  • Chromogranin A (CgA) – to je nejdůležitější nádorový marker pro NEN a je přítomen v krevním oběhu. U 60 % až 80 % funkčních i nefunkčních neuroendokrinních nádorů trávicího traktu a slinivky jsou hladiny CgA v krevních testech vyšší, než je obvyklé.
  • Hladiny ostatních nádorových markerů v krvi, a to těch, které jsou uvolňovány funkčními NEN produkujícími hormony. Mezi tyto markery patří hormony a peptidy, jako je somatostatin, pankreatický polypeptid, inzulin, gastrin, glukagon, neurotensin a vazointestinální peptid (VIP).
  • Pokud výsledky těchto testů naznačí přítomnost NEN, pak se obvykle provedou zobrazovací vyšetření.

Mezi další krevní testy na zjištění NEN patří:

  • Krevní obraz (FBC);
  • Vyšetření funkcí ledvin (močovina a elektrolyty);
  • Vyšetření funkcí jater;
  • Vyšetření funkcí štítné žlázy;
  • Vyšetření hormonu hypofýzy, kdy se měří hormony, jako adrenokortikotropní hormon (ACTH), prolaktin, růstový hormon (GH) a kortizol;
  • Vyšetření hladiny vápníku a hormonu příštítných tělísek v séru u všech pacientů s NEN slinivky, jako screeningový test pro syndrom MEN-1;
  • Test NT proBNP – krevní trest pro karcinoidní choroby srdce.

Helen, Život s NEN

„Až se budete snažit porozumět výsledkům svých vyšetření, počkejte na návštěvu u svého odborného lékaře nebo gastroenterologa. Ti mají celkový obraz a Vy se budete zbytečně stresovat snahou vysvětlit si své výsledky.“

Zobrazit Helenin příběh >

Vyšetření moči

Vyšetření 5-HIAA se provádí ze 24hodinového sběru moči, kdy se měří množství kyseliny 5-hydroxyindoloctové (5-HIAA) v těle. 5-HIAA je látka, která v těle vzniká ze serotoninu pomocí aminokyseliny tryptofan.

Vysoká hladina 5-HIAA ve vzorku z 24hodinového sběru moči pravděpodobné potvrdí, zda příznaky, jako záchvatovitá zarudnutí kůže (zejména v obličeji) a průjem, jsou důsledkem karcinoidového syndromu. Tento test nemusí zjistit jiné typy nádorů, jako např. neuroendokrinní nádory plic, neboť tyto neprodukují 5-HIAA. V takovémto případě mohou být při podezření na NEN v plicích použity zobrazovací metody.

Pro vyšetření 5-HIAA budete většinou požádáni, abyste se před vyšetřením a po dobu 24 hodin během sběru moči vyvarovali konzumace určitých potravin, protože obsahují látky, které by mohly uměle zvýšit hladiny 5-HIAA, a tím způsobit falešný pozitivní výsledek. Mezi tyto potraviny patří čokoláda, olivy, banány, ananas a ananasový džus; všechny výrobky z rajčat, švestky, lilek, avokádo, kiwi, vlašské ořechy, para ořechy, kešu ořechy, čaj, káva a alkohol. Váš odborný lékař na NEN by Vám měl na toto téma poradit a poskytnout seznam těchto potravin.

Katecholaminy jsou souhrnným termínem pro hormony adrenalin, noradrenalin a dopamin. Vysoké hladiny katecholaminů či jejich metabolitů v moči nebo krvi mohou znamenat přítomnost NEN. Katecholaminy či jejich metabolity se obvykle měří ze vzorků získaných 24hodinovým sběrem moči.

Označeno:

NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Jak zjistit více o neuroendokrinních nádorech NEN

Learn about NETs

Získejte informace o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o NEN trávicí trubice, slinivky břišní a plic a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN
Treating NETs

Léčba NEN

Přečtěte si o různých možnostech léčby NEN, včetně operace, radioterapie a farmakologické léčby.

Léčba NEN
FAQs by experts

Otázky a odpovědi

Máte dotazy ohledně NEN? Podívejte se, zda mohou být zodpovězeny některým z našich odborníků.

Otázky a odpovědi

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.