Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Helen, Život s NEN

„Čas mezi vyšetřeními a konzultacemi je stresující. Mějte na paměti, že tato nemoc postupuje velmi pomalu.“

Zobrazit Helenin příběh >

Ultrazvuk

Ultrazvuková vyšetření pro vytvoření obrazu vnitřních orgánů těla využívají zvukové vlny s vysokou frekvencí, které lidé nemohou slyšet. Tato vyšetření jsou zcela bezbolestná. Během ultrazvukového vyšetření jsou zvukové vlny přenášeny prostřednictvím tělesných tkání pomocí přístroje zvaného převodník. Tato informace se pak zobrazí na monitoru počítače.

shutterstock_291654068

Tato vyšetření se obvykle provádějí v radiologickém oddělení nemocnice. Existují dva druhy ultrazvuku, které lze použít pro diagnostiku NEN:

  • Ultrazvuk břicha – může být použit k vyšetření orgánů uvnitř břicha. Například může snadno nalézt NEN i sekundární nádory (metastázy) v játrech. Ultrazvuk břicha má však omezené možnosti při odhalování velmi malých nádorů. Ultrazvuk břicha se také často používá pro vyšetření těhotných žen.
  • Endoskopický ultrazvuk – může pomoci zachytit menší nádory, které nemusejí být jasně viditelné na ultrazvuku břicha. Tento typ ultrazvuku je obvykle prováděn pod sedativy a zahrnuje pozorování zažívacího traktu endoskopem. Endoskopický ultrazvuk je obvykle zaveden do trávicího traktu přes řitní otvor. V průběhu endoskopického ultrazvuku lze také provést biopsii.

Počítačová tomografie (CT)

CT a MR jsou dvě z nejdůležitějších zobrazovacích technik pro diagnostiku NEN. Tyto techniky mohou být použity určení polohy a velikosti nádorů.

CT skener je speciální typ rentgenového přístroje, využívající záření k vytvoření trojrozměrného obrazu vnitřku těla. CT vyšetření obvykle provádí radiolog. Pravidelná CT vyšetření jsou užitečná ke zjištění podrobnějších informací o rychlosti růstu nádoru a také ke zjištění, jak Vaše NEN reagují na léčbu.

Před CT vyšetřením můžete dostat injekci nebo vypít tekutinu obsahující ‚kontrastní látku‘ neboli barvivo, které se objeví na snímku. Kontrastní látka umí zvýraznit určité oblasti uvnitř těla. Díky tomu se může být obraz výsledků jasnější.

V průběhu vyšetření musíte ležet bez pohnutí po dobu 10 až 20 minut, zatímco nad Vámi prochází CT skener. Na rozdíl od přístroje používaného při magnetické rezonanci CT skener neobklopuje celé tělo. To může být příjemnější pro lidi, kteří trpí strachem z malých prostor (klaustrofobie).

Viz sekce Praktické tipy pro více rad týkajících se přípravy na zobrazovací vyšetření.

Magnetická rezonance (MR)

MR je druh vyšetření, který využívá silné magnetické pole a impulsy rádiových vln k vytvoření obrazu příčného řezu orgánů, tkání, kostí a cév. Počítač převede snímky do trojrozměrných obrazů. MR může být použita v případě, že ultrazvuk nebo CT neposkytují lékařům dostatek informací pro stanovení diagnózy.

Stejně jako u CT vyšetření budete muset ležet bez pohnutí. Skenování může trvat déle (od 30 minut až po 1 hodinu), přitom ležíte uvnitř a přístroj snímá Vaše tělo.

Radiolog pak tyto snímky prozkoumá a určí rozdíl mezi normální a nemocnou tkání. Je-li nádor identifikován tímto způsobem, mohou být zapotřebí další vyšetření potřebná k potvrzení typu NEN. Radiolog s Vámi může probrat počáteční výsledky MR hned po vyšetření. Kompletní výsledky pro vašeho lékaře budou obvykle připraveny o několik dní později.

shutterstock_331896419

Jelikož MR je založena na magnetickém poli a nikoli na rentgenovém záření, je relativně neškodná. Existují určité přípravy a opatření, o kterých Vás bude Váš lékař před vyšetřením informovat. Např. budete muset sundat všechny kovové předměty. Dostanete také sluchátka pro eliminaci hluku, protože přístroj může být poměrně hlučný.

Viz oddíl Praktické tipy pro více rad týkajících se přípravy na zobrazovací vyšetření.

Echokardiografie

Echokardiografie je zobrazovací vyšetření, které používá ultrazvuk k vytvoření pohyblivých snímků srdce a průtoku krve srdečními chlopněmi a strukturami.

Některé typy NEN spojované s karcinoidovým syndromem uvolňují do krevního oběhu hormony serotonin a tachykininy. Tyto hormony se pak krevním oběhem mohou dostat do srdce a postihnout srdeční chlopně.

 

Pokud Vám byl diagnostikován karcinoidový syndrom, Váš lékař specialista může provést echokardiografii pro vyšetření srdce a/nebo krevní test nazývaný NT proBNP, který se používá ke zjištění a posouzení rizika selhání srdce.

Echokardiografická sonda je umístěna na hrudníku a snímky jsou pořizovány přes hrudní stěnu (transtorakální echokardiografie).

V závislosti na výsledcích echokardiografie mohou být nutná další vyšetření, jako jícnová echokardiografie nebo MR srdce.

Označeno:

NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Jak zjistit více o neuroendokrinních nádorech NEN

Learn about NETs

Získejte informace o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o NEN trávicí trubice, slinivky břišní a plic a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN
Treating NETs

Léčba NEN

Přečtěte si o různých možnostech léčby NEN, včetně operace, radioterapie a farmakologické léčby.

Léčba NEN
FAQs by experts

Otázky a odpovědi

Máte dotazy ohledně NEN? Podívejte se, zda mohou být zodpovězeny některým z našich odborníků.

Otázky a odpovědi

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.