Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Co znamená prognóza?

Prognóza je názor lékaře, týkající se dalšího průběhu onemocnění. Prognóza a míra přežití pacientů s neuroendokrinními nádory (NEN, o kterých také můžete slyšet jako o karcinoidních nádorech, NEN trávicího traktu, NEN trávicího traktu a slinivky břišní, NEN slinivky břišní a NEN plic) závisí na několika zde uvedených faktorech.

  • Umístění – kde primární nádor v těle vznikl;
  • Metastáza – zda se nádor rozšířil do dalších orgánů;
  • Velikost – velikost nádoru;
  • Příznaky – jak Vás ovlivňuje po fyzické i psychické stránce;
  • Funkční nebo nefunkční – zda uvolňuje některé hormony v množství, které způsobí klinické příznaky (jako je například karcinoidový syndrom);
  • Stádium – jak pokročilé je nádorové onemocnění;
  • Stupeň (grade) nádoru – jak rychle nebo pomalu roste;
  • Komplikace – jaké další zdravotní potíže může způsobit.

Dalšími faktory, které ovlivňují, co se stane v dlouhodobém horizontu, je Váš celkový zdravotní stav a zda máte nějaké další zdravotní potíže.

Ronny, Život s NEN

„Neexistuje nic takového jako „dobrý“ nádor. U některých nádorů může po čase nastat remise, tj. vymizení projevů nemoci, ale některé nádory zůstanou po zbytek Vašeho života.“

Zobrazit Ronnyho příběh >

Co znamenají stádia a stupně u NEN?

Lékař určuje stádium a stupeň nádoru, aby mohl stanovit nejlepší léčbu pro konkrétní situaci.

Klasifikace nádorového onemocnění podle stádia – udává měřítko, jak velký nádor je a jak daleko se rozšířil z původního (primárního místa) v těle. Stádia nádorového onemocnění se pohybují v rozmezí od 1 do 4, přičemž čím vyšší číslo, tím větší velikost a rozšíření nádoru.

Klasifikace nádorového onemocnění podle stupně – udává, jak rychle či agresivně nádor roste. Určení stupně nádorového onemocnění zahrnuje pozorování vzorku tkáně pod mikroskopem a poskytuje měřítko, jak závažné je nádorové onemocnění a jak rychle se nádor může vyvíjet.

Jak lékaři využívají informace o stádiu a stupni nádorového onemocnění?

NEN jsou obvykle klasifikovány podle toho, kde v těle se nacházejí.

Informace získané určením stádia a stupně mohou poskytnout vodítko k pravděpodobnému dlouhodobému výsledku u pacienta, avšak je důležité si uvědomit, že pokročilejší stádium nebo vysoký stupeň samy o sobě nemusí nutně znamenat horší výsledek léčby.

Například pacient s neuroendokrinním nádorem ve stádiu IV, stupeň 1, může s léčbou žít po mnoho let, neboť nádor tohoto druhu roste relativně pomalu, přestože je velký či rozšířený po celém těle.

Označeno:

NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Jak zjistit více o neuroendokrinních nádorech NEN

Diagnosis & Testing

Diagnostika NEN

Zjistěte, jak se NEN diagnostikují a jaká vyšetření mohou zdravotničtí odborníci používat pro sledování příznaků NEN.

Diagnostika NEN
Treating NETs

Léčba NEN

Přečtěte si o různých možnostech léčby NEN, včetně operace, radioterapie a farmakologické léčby.

Léčba NEN
FAQs by experts

Otázky a odpovědi

Máte dotazy ohledně NEN? Podívejte se, zda mohou být zodpovězeny některým z našich odborníků.

Otázky a odpovědi

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.