Ať už se jedná o krátký výlet, nebo jeden či dva týdny dovolené v zahraničí, neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli i nadále cestovat s neuroendokrinním nádorovým onemocněním. Vlastně většina pacientů, kteří žijí s diagnózou NEN, by Vám řekla, abyste se svou nemocí nenechali omezit na prostor domova, a pokračovali v tom, co byste dělali za normálních okolností.
Cestování může být právě tím, co potřebujete a co Vám může pomoci, abyste získali čas a prostor vyrovnat se s diagnózou NEN, přestali se stresovat nebo snad i oslavili dobré výsledky vyšetření nebo ukončení etapy určité fáze léčby.
Ačkoli se při cestování můžete potýkat s většími těžkostmi, než jste byli zvyklí – možná se snadněji unavíte nebo se na cestě obecně necítíte dobře nebo zažíváte větší logistické problémy, např. jak dostat své léky skrze ostrahu na letišti – všechny tyto věci se dají zvládnout, jestliže víte, co očekávat, a umíte plánovat dopředu.
Ujistěte se, že se Vaše cestovní plány nekryjí s žádnými důležitými lékařskými prohlídkami nebo návštěvami lékaře. Pokud si nejste jisti, obraťte se na svůj zdravotnický tým.
„Letos, teprve 5 let poté, co mi byla diagnostikována nemoc, jsem konečně dostal cestovní pojištění…, které mě bude krýt dle mého dřívějšího stavu …“
Potřebujete-li užívat léky, zatímco jste na cestách, požádejte svého lékaře primární péče nebo specialistu na NEN o dopis, který uvádí, proč byl daný lék předepsán a jak často jej musíte užívat.
To je zvláště důležité, pokud si vezete tekuté nebo injekční formy léku a cestujete přes letiště nebo jiné podobně zabezpečené místo, které omezuje množství tekutin, které smíte mít u sebe, nebo přepravu ostrých předmětů.
Vezměte si s sebou podrobnosti o předpisu pro případ, že budete potřebovat další léky, zatímco jste pryč. A určitě si přečtěte příbalové informace, které jsou součástí balení Vašeho léku, abyste zkontrolovali, jak mají být tyto léky uchovávány. Jestliže je třeba uchovávat léky v chladu, zkontrolujte, jak dlouho budete cestovat, a pokud cestujete do oblasti s horkým klimatem, investujte do specializované zdravotnické chladicí tašky.
V případě pochybností se poraďte s někým ve svém zdravotnickém týmu ohledně rad pro cestování s léky nebo požádejte o pomoc místní podpůrnou skupinu pro pacienty.
„je dobře s sebou mít dopis, ve kterém budou sepsány detaily Vaší diagnózy a léčby a seznam léků, které užíváte“
Velkým problémem pro mnoho lidí s chronickým onemocněním, a to nejen s rakovinou, je, co se stane, když onemocníte při pobytu mimo domov, zvláště pokud jste v jiné zemi. Některé pojišťovny se mohou zdráhat poskytnout cestovní pojištění lidem s nádorovým onemocněním a dalšími chronickými chorobami, jako je cukrovka, protože je více pravděpodobné, že budou uplatňovat nárok.
Nicméně je možné sjednat cestovní pojištění a tato skutečnost Vám může poskytnout klid, který potřebujete, abyste mohli cestovat bez obav z toho, co se může stát, pokud onemocníte nebo ztratíte něco cenného.
Před rezervací cesty si prověřte své možnosti a před sjednáním pojištění oslovte několik společností, abyste dostali co nejlepší nabídku.
Pro větší klid mysli mohou evropští občané také zažádat o bezplatný Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). To zajišťuje případné potřebné naléhavé ošetření v nemocnici v rámci Evropské unie a v některých dalších zemích, ačkoli by nemělo být používáno jako alternativa k cestovnímu pojištění.
Přečtěte si praktické rady od ostatních, které vám mohou usnadnit život s NEN
Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN mohou často poskytnout sociální i psychickou podporu.
Získejte informace o karcinoidních nádorech, o neuroendokrinních nádorech trávicí trubice, slinivky a plic, a o příznacích NEN.