Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Dovolte si plakat

Pláč je zdravý způsob, jak uvolnit pocity stresu, ale plakat před jinými lidmi může být těžké.

 • Najděte si bezpečný prostor, pryč od ostatních lidí nebo od rozptýlení, kde můžete dát průchod veškerému pláči;
 • Možná zjistíte, že plakat o samotě je snadné;
 • Nebo požádejte blízkého přítele, aby prostě s Vámi jen byl, zatímco pláčete;
 • Navštivte svého lékaře v případě, že pláče je už příliš a trvá dlouhodobě, protože to může být příznak deprese, kterou lze léčit.

Zjistěte, co Vám vyhovuje

Rozpoznávání a vyjadřování Vašich emocí Vám pomůže při udržování psychického i fyzického zdraví. Zpočátku možná zjistíte, že je pro Vás snazší mluvit kromě svého lékaře ještě s někým jiným, kdo opravdu může Vaše emoce pochopit. Zjistěte, co Vám vyhovuje:

 • Kontaktujte skupinu na podporu pacientů a připojte se k ní, pokud existuje;
 • Požádejte svého lékaře, aby Vás odkázal na psychologa nebo poradce;
 • Navštěvujte pravidelná sezení s poradcem nebo terapeutem.

Ronny, Život s NEN

„Po stanovení diagnózy o tom musíte říct druhým lidem, nemůžete něco takového tutlat v sobě … Toto byla jedna z nejtěžších věcí, které jsem kdy musel udělat.“

Zobrazit Ronnyho příběh >

Jak to říct přátelům a rodině

Záleží jen na Vás, kdy se rozhodnete promluvit se svými přáteli a rodinou o své diagnóze. Sdílení naděje, obav a aktuálních informací o Vašem zdravotním stavu s druhými lidmi Vás může sblížit a ulehčit Vaše břemeno.

Nejprve přemýšlejte o tom, kolik toho chcete sdílet. Možná budete chtít stručně vysvětlit, jaký typ NEN máte, jakou léčbu zřejmě budete potřebovat a jaký je Váš dlouhodobý výhled neboli prognóza.

Lidé o tom obvykle řeknou svému manželovi či manželce nebo partnerovi či partnerce a pak několika dalším členům rodiny a blízkým přátelům. Rovněž je důležité říci o tom svým dětem, aby to pochopily.

Když budete mluvit s ostatními, možná si budete chtít zapsat otázky, které vyvstaly, abyste je mohli probrat se svým lékařem nebo mezioborovým týmem.

Možná se Vám bude vše snadněji vysvětlovat jednomu nebo dvěma blízkým přátelům, ať už tváří v tvář, nebo po telefonu, avšak může být únavné vyprávět to hodně lidem. Takže požádejte své přátele, aby Vám pomohli vysvětlit Váš zdravotní stav Vaší nejbližší rodině, pokud o tom nechcete mluvit.

Jelikož žijeme v moderní době, pokud se budete chtít podělit o své myšlenky s blízkou rodinou nebo přáteli, kteří třeba nežijí blízko Vás, můžete s nimi být v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí tak, že vytvoříte soukromou facebookovou skupinu, nebo budete využívat chatovou aplikaci na Vašem chytrém telefonu, např. WhatsApp, nebo jim i jednou za měsíc e-mailem, dopisem nebo telefonátem dáte vědět, jak se máte.

Tipy, jak to říct ostatním

 • Měli byste vědět, o které klíčové informace se chcete podělit.
 • Sdělte zprávu, až se budete cítit připraveni.
 • Připravte se na otázky, ale nemějte pocit, že musíte na všechny odpovědět.
 • Stanovte si hranice. Nemusíte s každým sdílet každý detail své diagnózy.
 • Požádejte blízkého přítele nebo příbuzného, aby Váš zdravotní stav vysvětlil ostatním.

Pomozte svým přátelům, aby se přizpůsobili nové situaci

Vaši přátele možná také budou hledat vhodný způsob, jak s Vámi mluvit o Vaší diagnóze a dlouhodobém životě s nádorovým onemocněním. Možná budou potřebovat nasměrovat, jak se k Vám chovat. Dejte jim vědět, jak Vám mohou pomoci. To jim dá šanci pochopit Vaše pocity a dozvědět se více o Vašich potřebách.

Řekněte jim o těchto stránkách, pokud by se chtěli dozvědět více o NEN, nebo je nasměrujte na další informace, které si v případě zájmu mohou přečíst.

Když se ostatní nemohou s Vaší diagnózou vyrovnat

Reakce ostatních mohou být různé, když jim o diagnóze NEN řeknete. Budou se cítit nesví, když budou hovořit o Vašem stavu a možná se Vám raději budou vyhýbat, aby o tom s Vámi nemuseli mluvit.

Nenechte se takovými reakcemi odradit – ne každý je schopen otevřeně mluvit o rakovině. Někteří nejsou schopni naslouchat kvůli svým vlastním zkušenostem nebo svým vlastním emocím, nikoli kvůli Vašim.

Nepřipouštějte si to jako Váš problém. V některých případech to asi nebudou ti nejlepší lidé, se kterými byste měli v této fázi mluvit.

Někdy právě ti lidé, kteří zprvu nechtějí slyšet o Vaší diagnóze, mohou být připraveni hovořit o tom později. Proto se snažte být otevření a mluvit o své nemoci NEN, když na to budou připraveni.

Jak o tom mluvit s dětmi

Mluvit o svém zdravotním stavu se svými dětmi otevřeně a citlivým způsobem může být přínosné. Mnoho malých dětí dokáže vycítit problém v rodině. Pokud mají pocit, že něco není v pořádku, ale nemohou pochopit proč, mohou si začít představovat to nejhorší.

Takže veďte upřímný rozhovor s dětmi i dospívajícími, a to takovým jazykem, kterému porozumí. U velmi malých dětí k tomu můžete použít panenky nebo obrázky. Řekněte jim, co mohou znamenat změny ve Vašem zdraví pro jejich každodenní život. Jejich reakce a potřeby se budou lišit v závislosti na jejich věku.

Sonia, Život s NEN

„Bylo pro mě velmi těžké mluvit o tom se svými dětmi, říct jim: Mám rakovinu, protože jsem toho o tomto typu rakoviny moc nevěděla.“

Zobrazit Sonin příběh >

Označeno:

Život s NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Najděte podporu, kterou potřebujete

Praktické tipy a nástroje

Přečtěte si praktické rady od ostatních, které vám mohou usnadnit život s NEN

Praktické tipy a nástroje

NET patient support groups

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN mohou často poskytnout sociální i psychickou podporu.

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Zjistěte více o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o neuroendokrinních nádorech trávicí trubice, slinivky a plic, a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.