Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Uspořádání pracovní doby

Rozhodování o tom, zda pokračovat v práci, či ji omezit, bude také záviset na tom, jak se cítíte v průběhu a po skončení léčby. Možná zjistíte, že cvičení může pomoci zmírnit únavu a zvýšit Vaši energii.

Rozhodnutí pracovat bude také záviset na podpoře a flexibilitě Vašeho zaměstnavatele. Mnoho lidí, kteří chtějí pokračovat v práci i v průběhu léčby, toho jsou v určitém rozsahu schopni. Někteří lidé to zvládnou tak, že na nějaký čas upraví svou pracovní dobu – nebo pracují na částečný úvazek nebo přejdou na samostatně výdělečnou činnost. Nebo se rozhodnete, že si uděláte pauzu, nebo, v závislosti na věku a finanční situaci, odejdete do důchodu.

Stejně jako ostatní lidé, kteří mají NEN, budete muset absolvovat návštěvy u lékaře, podstoupit léčbu nádorového onemocnění i vyšetření pro sledování Vašeho zdravotního stavu. Některé z těchto prohlídek mohou být naplánovány během pracovní doby, na zdravotních střediscích, které nemusí být v blízkosti Vašeho pracoviště.

Zeptejte se svého lékaře, zda existuje nějaký způsob, jak zkrátit čas strávený cestováním, jako např. konzultace s lékařem po telefonu nebo pomocí internetové telefonní aplikace, např. Skype.

Musím informovat svého zaměstnavatele?

Neexistuje žádná povinnost sdělovat všechny údaje o Vaší diagnóze a léčbě svému zaměstnavateli, ale zřejmě jej budete muset obeznámit se vším, co může ovlivnit Vaši pracovní schopnost nebo způsobit zdravotní a bezpečnostní riziko Vám či jiným lidem.

Zkontrolujte prosím své pracovní podmínky a rozhodněte se, jaké informace je třeba sdělit svému zaměstnavateli, protože to se může výrazně lišit v závislosti na dohodnutých podmínkách.

Budete poskytovat např. následující informace:

  • Zda a jak dlouhou budete schopni pokračovat v práci.
  • Zda budete schopni plnit všechny své pracovní povinnosti.
  • Zda budete chtít, aby o tom věděli i další lidé na pracovišti.
  • Zda si potřebujete vzít dovolenou na léčbu či rekonvalescenci a kdy se pravděpodobně vrátíte do práce.
  • Zda užíváte léky, které mohou mít nežádoucí účinky, jež mohou ovlivnit Váš pracovní výkon nebo bezpečnost práce.
  • Veškeré úpravy Vašeho pracovního prostředí nebo pracovní doby, které možná budete potřebovat

 

Pokud tyto informace sdělíte, máte právo požadovat, aby je Váš zaměstnavatel nikomu neprozrazoval.

Možná si budete muset promluvit se svým lékařem nebo mezioborovým týmem, než tyto informace budete moci poskytnout, a možná některé z těchto informací nebudete znát, dokud nezahájíte léčbu. Pokud si vezmete placenou nemocenskou dovolenou z důvodu nemoci, Váš zaměstnavatel může vyžadovat lékařský dokument od Vašeho lékaře, potvrzující, že jste nemocní.

Pro více informací a poradenství ohledně Vašich práv zaměstnance se obraťte na sociální pracovnici nebo ergoterapeuta. Vaše místní skupina na podporu pacientů nebo charita pro pacienty by Vám rovněž měla být schopna poradit ohledně Vašich práv v práci.

Označeno:

Život s NEN

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Najděte podporu, kterou potřebujete

Praktické tipy a nástroje

Přečtěte si praktické rady od ostatních, které vám mohou usnadnit život s NEN

Praktické tipy a nástroje

NET patient support groups

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN mohou často poskytnout sociální i psychickou podporu.

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Zjistěte více o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o neuroendokrinních nádorech trávicí trubice, slinivky a plic, a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.