Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.
Tento web je pro Českou republiku. Pokud jste odjinud než z České republiky, prosím vyberte Vaši zemi.

Dietní rady při průjmu

Průjem je příznak, který se často objevuje u několika typů NEN (NEN, o kterých také můžete slyšet jako o karcinoidních nádorech, NEN trávicího traktu, NEN trávicí trubice a slinivky břišní, NEN slinivky břišní a NEN plic). Chronický průjem může způsobit dehydrataci a úbytek váhy. Takže řekněte svému lékaři o každém průjmu, který proděláte. Než začnete užívat nějaké léky proti průjmu, vždy se s ním poraďte, protože by se mohly vzájemně ovlivňovat s některými druhy léčby NEN.

Obecná výživová doporučení při průjmu

Ztráta chuti k jídlu a úbytek váhy

Jestliže máte NEN, můžete při pocitech nevolnosti v důsledku různých příznaků a vedlejších účinků léčby ztratit chuť k jídlu. To také může vést k váhovému úbytku.

Ačkoli nemáte chuť k jídlu, pamatujte, že příjem správné výživy a udržování zdravé váhy jsou důležitou součástí Vaší životosprávy. Správné stravování Vám rovněž může pomoci lépe se fyzicky i psychicky vyrovnat s příznaky NEN a léčbou nádorového onemocnění.

Poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak zmírnit případné další příznaky v trávicím traktu, jako je nevolnost, zvracení, zácpa nebo bolest břicha.

Tipy pro příjem výživy, pokud nemáte chuť k jídlu

  • Jezte pět až šest malých jídel denně a svačte, kdykoliv máte hlad.
  • Zjistěte, kdy během dne máte hlad, jezte v této době a nijak neomezujte množství jídla.
  • Jezte výživné svačinky s vysokým obsahem kalorií a bílkovin, jako jsou ořechy, jogurty, sýry, vejce, mléčné koktejly, zmrzlina, cereálie a pudink.
  • Mějte svá oblíbená jídla po ruce, abyste mohli svačit.
  • Pijte tekutiny mezi jídly, nikoli s jídlem. Pití během jídla může příliš rychle vyvolat pocit sytosti.
  • Vybírejte si nutriční nápoje či nápoje, které Vás zasytí, jako je mléko nebo nutriční mléčné či ovocné koktejly.
  • Požádejte členy rodiny nebo přátele, aby Vám nakoupili a připravili jídlo, když jste příliš unavení na to, abyste nakupovali nebo vařili, a zvažte nakupování předvařených jídel nebo si objednávejte potraviny online.

Výživové doplňky

Dříve než vyzkoušíte doplňky stravy, jako jsou vitamíny, minerály, bylinky, nebo produkty vyrobené z rostlin (rostlinné látky), poraďte se se svým lékařem. Dokonce i „přírodní“ doplňky někdy mohou mít škodlivé účinky a vzájemně se ovlivňovat s léčbou nádorového onemocnění.

Vyvarujte se produktů, o kterých se tvrdí, že jsou to „zázračné léky“, „průlomové léky“ nebo „nové objevy“ pro NEN.

Rovněž se vyhněte produktům, o kterých se tvrdí, že přinášejí užitek, ale nemají žádné vedlejší účinky, nebo že jsou založeny na „tajných přísadách“ nebo metodách. Taková tvrzení jsou téměř vždy falešná, a tyto produkty mohou obsahovat škodlivé látky, drogy nebo nečistoty.

I když lékař nemusí znát všechny podrobnosti o těchto produktech, může předejít tomu, abyste udělali nebezpečnou chybu.

Probiotické doplňky stravy

Doplňky obsahující živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré pro gastrointestinální systém (trávicí trakt), se nazývají probiotika. Některým nemocným s NEN může jejich užívání vyhovovat.

Mezi volně prodejné probiotické doplňky stravy dostupné ve většině supermarketů patří jogurtové nápoje, které obsahují „dobré“ bakterie laktobacily nebo bifidobakterie.

Tyto „dobré“ bakterie jsou přítomny v některých mléčných výrobcích a mohou pomoci lidem se syndromem dráždivého tračníku i pacientům s NEN.

Není přesně známo, jak probiotické doplňky stravy pomáhají nemocným s NEN. Jedna z teorií je, že mohou pomáhat, protože nemocní s NEN mají přebytek „špatných“ bakterií množících se ve střevech a probiotika obnovují rovnováhu dobrých a špatných bakterií.

Nadměrné množství „špatných“ bakterií ve střevě je stav známý jako bakteriální přerůstání v tenkém střevě neboli ‚SIBO‘ a obvykle se léčí antibiotiky. Lékař může provést jednoduchou dechovou zkoušku, aby zjistil, zda jím trpíte.

Označeno:

Tipy a nástroje

Sledovat toto téma

Ohodnoťte tento obsah

Bez hlasování.
Please wait...

Najděte podporu, kterou potřebujete

NET patient support groups

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN mohou často poskytnout sociální i psychickou podporu.

Podpůrné skupiny pro pacienty s NEN

Zjistěte více o NEN

Získejte informace o karcinoidních nádorech, o neuroendokrinních nádorech trávicí trubice, slinivky a plic, a o příznacích NEN.

Získejte informace o NEN

Find support services in your area

Najít kliniky NEN

Zobrazit odkaz na seznam center specializovaných na léčbu NEN a nemocničních oddělení pro léčbu NEN v ČR.

Najít kliniky NEN

Soubory cookie používáme k tomu, abychom Vám na našich webových stránkách poskytli to nejlepší. Pro více informací klikněte zde.
Ipsen
Tyto webové stránky jsou určeny pro mezinárodní uživatele, s výjimkou Spojených států, Kanady a Francie. Tyto webové stránky vytvořila společnost Ipsen ve spolupráci s pacienty s onemocněním NEN a zdravotnickými pracovníky, kteří o ně pečují. Společnost Ipsen děkuje všem za jejich cenné poznatky a příběhy. Některá jména použitá na těchto webových stránkách byla změněna. Pro více informací navštivte www.ipsen.com. Návrh a vývoj webových stránek Kanga Health Ltd.